Jde o skutečnou pohromu pro oblečení nebo koberec. Když se červené víno jednou rozlije, vypadá to, že vzniklou skvrnu už nikdy ničím neodstraníte. Opak je ale pravdou, chce to jen trochu cviku a také trpělivosti. V každém případě platí, že rychlé jednání je polovinou úspěchu. Okamžitá akce je nezbytná, musíte vysát maximum tekutiny kapesníky nebo látkou, jednoduše vším, co můžete postrádat a co bude při ruce. Jde o jednu z nejhůře odstranitelných skvrn, ale šanci na úspěch přiživíte rychlou reakci na rozlitý problém.

Atom úklid

Jaké prostředky jsou zde nejlepší?

Dodržujte jedno klíčové pravidlo. Skvrna od červeného vína, která se nechá jako celek zaschnout, se už vyčistí jen mimořádně obtížně. Stačí, když tedy zasáhnete včas a navíc platí, že vám pomohou jen základní suroviny, které určitě máte doma. Které to jsou? Pojďme si projít pár zaručených postupů, které vás strachu ze skvrny od dvou deci červeného zaručeně zbaví.

  • Citronová šťáva. Stačí vylít na skvrnu a nechat chvíli působit. Potom oblečení jen vyperte.
  • Jedlá soda. Hodí se na koberec. Udělejte si pastu z vody a sody a rozetřete. Pak vysajte.
  • Sůl. Přesně tak a solí nešetřete! Stačí ji nanést na skvrnu hned po rozlití, pak vezměte vysavač.

A jak na zaschlou skvrnu?

Pokud dojde k nejhoršímu a skvrnu necháte zaschnout, ještě stále není všem dnům konec a můžete uspět. Bude to ale chtít jiný recept. Doporučuje se horké mléko, v němž tkaninu vymácháte a počkáte, než se začne skvrna alespoň trochu rozpouštět. Druhou možností je ocet, respektive roztok octa a teplé vody, do nějž tričko nebo halenku namočíte. Počkáte zhruba hodinu a uvidíte výsledek, skvrna by se měla alespoň částečně rozpustit. Pak už zbývá jen vyprání v pračce.

Profesionální čištění, když nic jiného nepomůže

A když není jiné cesty, zapojte do akce čistírnu. U oblečení často pomůže chemické čištění, skvrny na koberci nebo nábytku zvládne profesionální firma odstranit také. Další postup vás určitě pobaví. Bílé víno může neutralizovat skvrny ze svého červeného kolegy. Stačí tedy, když jednu tekutou révu polijete druhou, necháte pár minut působit a pak jen propláchnete pod tekoucí vodou. Zabralo to?