Je to klasický spotřebič, který používáme pravidelně a kdybychom jej neměli, ocitneme se rázem o několik generací zpět. Pokud nechcete prát prádlo u potoka na valše, je nutné mít doma pračku, se kterou ušetříte spoustu času i energie. Její správná údržba rozhodně není těžká a zvládnete ji tedy snadno. Stačí jen několik věcí, ve hře nemusí být žádná speciální chemie. Ale pozor, pokud údržbu vysloveně zanedbáte, zkrátíte tím zbytečně životnost tohoto každodenního pomocníka českých domácností. Jistě totiž víte, že se v pračce usazují nečistoty, které jednoduše musejí ven. Posledním varováním je nepříjemný odér, který se může pustit do vypraného prádla. Jednejte rychle a efektivně!

Prevence je na prvním místě

Začít musíte od malých kroků, které jsou velmi důležité. Vždy po praní nechejte buben pračky pečlivě vyschnout, protože plísním se daří hlavně ve vlhkém prostředí. Totéž platí pro nádobku na prací gel. V bubnu rozhodně nesmí zůstávat žádné žmolky z oblečení, kousky papírků, zvířecí srst nebo další zdánlivé drobnosti, které mohou ve finále udělat velký chuchvalec a znamenat problémy. Kontrola po každém praní pomůže předejít budoucí hrozbě a trvá sotva minutu. Prohlédněte si pečlivě i filtr pračky, na jeho nečistoty vám stačí použitý zubní kartáček, totéž platí pro další malé součásti tohoto spotřebiče. Přinejmenším dvakrát ročně ho vyndejte a opláchněte v teplé vodě. Co dalšího byste měli dělat pravidelně?

  • Praní na vysoké teploty. Občas vyperte i na 90 stupňů Celsia, zabijete tím bakterie, plísně atd.
  • Vodní kámen z pračky nevyndáte, mohli byste ji i zničit. Zkuste tedy prostředek na odvápnění.
  • Výrazně lepší cirkulaci vzduchu v místnosti, kde je pračka, zajistíte také pravidelným větráním.

Atom úklid

Čištění pračky i bez chemie

Pokud nechcete používat chemii, nutně nemusíte, snad jen s výjimkou chemického odvápnění, které rozpouští vodní kámen a je tedy klíčovou prevencí. Stačí vám totiž pouze jedlá soda, podobně jako jinde v domácnosti. Jak tedy čistit jedlou sodou? Stačí vám velký šálek, který nasypete místo pracího prášku a pak pustíte spotřebič na nějaký dlouhý program při vyšší teplotě. Jedlá soda jen odstraní nečistoty a je velmi přívětivá k součástem pračky, které vyžadují jemné zacházení (těsnění apod.). Ocet je také velmi dobrým doplňkem, ale pozor, právě s gumovým těsněním moc neladí a totéž platí o kyselině citronové. Možná, že bude dobré jej zapojit v boji proti zápachu, ale spíše nepravidelně. Používejte proto v první řadě sodu, která je levným pomocníkem v každém bytě. Jistě ji dobře znáte?

Vyprané prádlo musí z pračky ven

Nenechávejte prádlo v bubnu, i to je důležitým krokem na cestě ke správné údržbě a dlouholeté životnosti pračky. Vlastně hned poté, co je dopráno, měli byste prádlo vyndat do koše a rozvěsit na šňůry. Je také důležité, abyste nechávali otevřená dvířka kvůli větrání po každém praní, ale o plísních jsme už mluvili. Důležité je dodržovat pokyny výrobce a nepřetěžovat pračku. Při velké hoře prádla bude lepší absolvovat více pracích cyklů za sebou než jen jeden, který se stane pro tento spotřebič výzvou z kategorie extrémních sportů. Přetížená pračka nepracuje vůbec dobře a v případě, že ji naplníte až příliš, buben se může poškodit.

Perte jenom s kvalitou

Nezapomínejte také na to, že používání kvalitních pracích prostředků je bodem, na němž by se nemělo šetřit. Těch uspořených pár korun může přijít ve finále hodně draho. Vybírejte si prostředky, které jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou známé dlouhodobou kvalitou. Levná napodobenina plná parfémů není tím, co byste měli zkoušet.