Jsou to hosté, která si doma nikdo nepřeje. Ani se vás nezeptají, jednoduše přijdou a je jich všude plno. Bitva může být dlouhá, ale cestou k vítězství je využití zaručených metod, které fungují už dlouhé roky. Co dělat, když do domácnosti přijdou vinné nebo octové mušky, jimž se běžně říká také octomilky? Naštěstí se nepustí do vás, ale spíš do zbytku jídla. Láká je ovoce, milují sladké nápoje a množí se neuvěřitelnou rychlostí. Je tedy nutné zakročit včas. Jaké prostředky použít, pokud nechcete doma žádnou agresivní chemii?

Prevence je vždy základ úspěchu

Kromě toho, že se jim podařilo obsadit kuchyni, nevyvstává žádný další problém. Tyto malé mušky jsou potenciálním nebezpečím, protože přenášejí různé škodlivé bakterie nebo plísně. Sát lidskou krev jako komáři ovšem nebudou. Nehodlají se totiž zaměřovat na vás, zajímají je spíše různé zbytky jídla. Najdete je v houfu kolem nedopité sklenky vína nebo u odpadkového koše. Důležitá je tedy prevence, protože mají perfektní čich a všechno sladké je přitahuje už z velké dálky.

Atom úklid

Pokud přijdou, jednejte vždy rychle

Nesmíte jim dát prostor! Čistá kuchyně, kde nemají dostupnou potravu a všechny potraviny jsou v dózách a jiných uzavřených nádobách, je nepřiláká. Množení octomilek podporuje také teplejší počasí, proto jsou aktivní hlavně v letních měsících, kdy probíhá jejich reprodukce geometrickou řadou. Proces, kdy se z vajíčka stává dospělec, zvládnou už za několik dní. Je proto nutné, abyste jednali rychle a zasáhli na více frontách. Uklizená kuchyně a umyté nádobí jsou naprostý základ!

Past plná vína zaručeně zabírá

Nastražte jim past, kterou si vyrobíte z PET lahví s ovocnou šťávou nebo trochou vína. Pokud nechcete obětovat tyto nápoje, stačí směs cukru, octa a vody. Překryjte ji potravinářskou folií, do níž uděláte několik drobných děr. Podobnou past lze pořídit také v drogerii, princip je vždy naprosto stejný. Sladká vůně naláká octomilky dovnitř, cesta ven ale bude prakticky nemožná. Plácačky na mouchy nestačí a na drobné živočichy, kteří zpravidla nepřesahují pětimilimetrovou délku, jsou spíše zbytečné. Pomocí vám mohou masožravé rostliny, jejichž schopnosti lovit octomilky se určitě hodí. Dobrým tipem jsou rosnatky. Nečekejte však, že udělají všechnu práci za vás. Tento drobný hmyz není příliš rychlý a malý ruční vysavač ho spolehlivě zlikviduje. Je to rychlé a efektivní řešení situace.

Využít můžete také koření

Podobně jako u jiných domácích škůdců, i tady může výborně zabrat aromatické koření. Nejlépe se hodí pár oloupaných stroužků česneku nebo olej z eukalyptu na malé misce v kuchyni, skvělou práci odvede také obyčejný hřebíček. Levandule, rozmarýn nebo máta mohou mít také zajímavý účinek, přitom provoní celý byt a zajistí dobrou náladu jeho obyvatel.