Je to pomocník, kterého potřebujeme dnes a denně. Nezáleží přitom, zda máme rádi čaj, kávu nebo jiný horký nápoj. Domácnost bez rychlovarné konvice je jednoduše neúplná. Tuto součást kuchyňské linky bereme spíše jako samozřejmost, o kterou se vůbec nemusíme starat. Opak je však pravdou, stačí však jen nenáročná údržba. A potěšující určitě je, že se díky ní prodlouží doba, se kterou s námi stráví. V neposlední řadě se může voda uvařit o něco rychleji, což přináší poměrně zajímavou úsporu elektřiny. A pravdou je, že se dnes počítá každá kilowatthodina!

Atom úklid

 

Vodní kámen je skutečným problémem

Ovlivní chuť vody, ale může také významně zpomalit celý proces ohřevu. Ve výsledku to pak znamená vyšší výdaje za elektřinu. S vodním kamenem je nutné počítat už v době, kdy si rychlovarnou konvici pořídíte. Velké množství usazenin pak může dokonce způsobit přehřátí spotřebiče, což by znamenalo nutnost koupě nové konvice. Při pravidelné údržbě však vodní kámen minimalizujete, navíc platí, že údržba je velmi nenáročná na čas i náklady. Co si koupit a jak postupovat, když chceme s konvicí spolupracovat ještě několik sezon? Je to jednoduché a mnohdy stačí opravdu jen několik málo minut.

  • Kyselina citronová. Stačí jedna lžička do litru vody, zapnout konvici a poté jen vypláchnout.
  • Odvápňovač. Můžete si koupit tablety nebo prášek, je vhodný také pro moderní kávovary.
  • Poradí si s vodním kamenem, postup je vlastně stejný jako s kyselinou citronovou.

Vynikající práci odvede i jedlá soda

Kdo by ji neznal? Jedlá soda je víceúčelový pomocník do každé domácnosti. Rozpustíte ji ve vodě, směs poté vlijete do konvice a necháte přes noc působit. Ráno necháte ohřát vodu a malou houbičkou odstraníte zbytky vodního kamene. Pak už stačí jen propláchnout, naplnit vodou a znovu zapnout spínač. Pokud jste nedosáhli očekávaného výsledku, zkuste to znovu. Je možné, že vápenaté nánosy jsou opravdu velké, takže jedno kolo nestačí. Dobrou práci odvede i citron, jehož šťávu nalijete do konvice a necháte povařit. Pozor, pokud vás doma trápí tvrdá voda, bude nutné věnovat rychlovarné konvici více pozornosti. Měli byste také zbylou vodu po vaření co nejdříve vylít, nedojde tak ke zbytečné tvorbě usazenin.