Je to problém, který už každý někdy v minulosti řešil. Mravenčí nájezd je nepříjemný a rozhodně není pouze otázkou pro venkov. Stále častěji se totiž nezvaní hosté objevují i v panelákových bytech. Jak si s nimi poradit a dát jim najevo, že je doma prostě nechcete? Klíčovým úkolem, bez nějž nelze udělat další krok, je odhalení cestiček, které mravenčím šikům slouží jako malé dálnice. Není nutné, abyste aplikovali chemické postřiky a kupovali drahé přípravky v drogeriích. S těmito návštěvníky si poradíte snadno i přírodní cestou. Pozvěte si na pomoc různé bylinky, citrusové plody nebo také jedlou sodu. Zbytečně neotálejte, jakmile spatříte pár mravenců, je dost dobře možné, že do týdne jich máte plný byt.

Zastavení invaze mravenců

Zastavení invaze mravenců

Čistota je naprostý základ

Nesmíte dát mravencům šanci, hledají totiž nejen útočiště, ale hlavně plný talíř. V koloniích jsou tisíce jedinců, jejichž cílem je hledání potravy. Nezlobte se na ně, je to příroda, bez které bychom tu vlastně nebyli ani my. Mimochodem, jsou užiteční také tím, že bojují s jinými druhy hmyzu, jehož návštěva v domácnostech také není žádoucí. Přeplněný koš s odpadky, neumyté nádobí ve dřezu, pár drobků rozsypaných v kuchyni, to vše přitahuje mravenčí roty, které budou příště hledat na stejném místě. Na co byste měli myslet až v první řadě? Jak by řekl klasik, čistota je půl zdraví. A platí to také pro rychlé mravenčí nájezdy. Chemická past na mravence sice existuje, ale použijte ji až v poslední řadě, kdy si nebudete vědět rady. Organické odpuzovače jsou lepší, zvláště pokud máte rádi přírodu kolem sebe.

  • Cukr nebo mouku skladujte ve skle či plastu, ne v sáčcích. Mravenci sáčky lehce rozkoušou.
  • Čistota kuchyně je důležitá, uklízejte každý den. Nenechávejte také nikde ležet kousky ovoce.
  • Přenos nebezpečných bakterií se netýká jen potkanů. Mravenci mohou nákazu šířit také.

Babské rady jsou velmi efektivní

Pokud nechcete používat drahou chemii, nabízí se celá řada přírodních způsobů, jak zatočit s mravenci v našich obydlích. V případě, že se nakonec rozhodnete k ekologickému řešení, pamatujte, že bude třeba trochu více trpělivosti. Zřejmě nevyhrajete hned napoprvé. Využijte jedlou sodu, kterou smícháte napůl s cukrem. Ten sice mravenci milují, ale jakmile ochutnají sodu, následuje rychlá smrt. Existuje také řada bylinek, jejichž vůně působí na mravenčí kolonie odpudivě. Většina z nich vám roste doma na zahrádce, využijte proto bazalku, mátu či levanduli, případně esenciální oleje z nich. Stačí nanést tam, kudy k vám mravenci chodí na návštěvu. Příliš jim nevoní ani citrusové plody, ocet nebo sůl. Směs octa a vody nebo citronová kůra v místech, kde jsou pukliny ve zdi, může být první pomoc.

Zabrat může i kousek křídy

Věděli jste, že proti mravencům může zapůsobit také křída? Obsahuje vápník, který těmto živočichům vůbec nevoní, totéž platí třeba pro mletou skořici nebo černý pepř. Koření je pro mravenčí hosty příliš aromatické a raději se mu vyhnou. Vadí jim také sůl, stačí tedy rozpustit pár lžiček ve vodě a následně aplikovat postřik na místa, která slouží jako pomyslná brána hmyzím vetřelcům. Cíl je jasný, udělat bariéru, jíž nebudou chtít překročit. Ostatně, ve vaší ulici mají spoustu jiných možností, a pokud máte rodinný domek, jistě si najdou v okolní přírodě další útočiště. Na určitou dobu je pak vyhráno, než to zkusí zase znovu. V souboji s mravenci je nutná vytrvalost. Nebojte se jich a nešetřete je, nikde není psáno, že musíte vyhubit celou kolonii. Stačí jemně naznačit, že u vás nejsou příliš vítáni, to je celé!