Je to věc, která se stala někdy snad v každé domácnosti, a to snad bez ohledu na cokoliv. Přitom jde o strašáka, jemuž se musíme okamžitě věnovat a zjednat nápravu. Přitom není nutné hned dohodnout návštěvu instalatéra, nejprve si ověřte, jak moc velký problém před vámi stojí. Někdy pomůže chemie, jindy speciální pomůcky. A pro příště, nejlepší prevencí ucpaného odpadu v kuchyni je sítko ve dřezu, vhodné je také ve sprše, do které často spadnou žmolky z oblečení nebo kousky odumřelé kůže a vlasy.
Atom úklid

Zvon je na prvním místě

Možná půjde o snadný recept. Pokud máte gumový zvon, použijte ho. A když nemáte, kupte si jej, bude se hodit nejen na ucpaný odpad. Několikrát s ním zapumpujte a je možné, že odpad v kuchyni zprůchodníte až překvapivě snadno. Pokud ale dopředu tušíte, že je problém složitější a gumový zvon nepomáhá, jsou dostupnými pomocníky zejména soda a ocet. A recept je snadný, sáček jedlé sody vsypte do odpadu a přelijte sklenicí octa. Co dál? Ještě to vyšperkujte a přidejte teplou vodu z konvice, aby celá směs maximálně zapůsobila. Můžete využít i jiný recept, jako je koktejl z citronové šťávy a kypřícího prášku do pečiva. V obou případech zapůsobí téměř s jistotou, výjimkou jsou vlastně jen případy, kdy odpad ucpaly vlasy. A těch nám každý den vypadne i několik desítek. Co pomůže na tento ožehavý problém?

  • Chemie je nutností, protože keratin obsažený ve vlasech prakticky nerozpustíte.
  • Hydroxid sodný je základ, neboť se mu podaří vlasová vlákna částečně poškodit.
  • Shluky vlasů do sebe také velmi rády přijmou žmolky z oblečení nebo jinou špínu.

Instalatérské pero pomůže z nejhoršího

Práce s ním je snadná, stačí vlastně jen točit kličkou. Instalatérské pero je flexibilní a poradí si se zaneseným odpadem skutečně s grácií. Pozinkovaný drát je vhodný pro práci ve vlhkém prostředí, jaké se tvoří v ucpaných trubkách vašeho domovního odpadu. Je to skladný a nenápadný pomocník, kterého si doma nevšimnete. A to až do doby, kdy vám může efektivně zachránit třeba dobré vztahy se sousedy. Vyřeší pomalý odtok vody a odpad, němž jsou různé nečistoty. Působí na jednoduchém principu a k jeho provozu nepotřebujete prakticky žádnou fyzickou sílu. Na trhu najdete i deset metrů dlouhé instalatérské pero, tedy drát, který protáhne značnou část odpadního řetězce.

Pozor na práci s chemickými čističi

Ano, někdy jsou nezbytné, ale musíte dodržovat základní bezpečnostní předpisy, protože budete pracovat s nebezpečnou chemikálií. Komerční čističe mají vždy na obalu návod k použití, otevření láhve je jištěno pojistkou, kdyby se tento předmět dostal do rukou dětem. Teprve tehdy, když agresivní chemie nezabírá, je vhodné přizvat si instalatéra.